+90 212 511 00 18

Magnezyum Hidroksit

img

Magnezyum hidroksit (Mg(OH)2); Magnezyum elementinin elde edilmesinde kullanılan bir cevherdir. Toprak Alkali Metallerinden(2A) Magnezyum ile Hidroksit(OH) iyonunun sentez reaksiyonu ile oluşur. Suda %100 çözünen bu bazın iyonlaşma oranının ise %99,87 olduğunu görebilmek mümkündür. Titrasyon ve iyonlaşmalarda 2 değerlikli olması da bilinen bir diğer özelliğidir. Suda magnezya sütü olarak bilinen bir süspansiyon oluşturur. Bu süspansiyon bir antiasit ve müshil olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca güçlü alkali, asitlik düzenleyici olarak kullanılır. Peynirde rennet arttırıcı ve konserveleme süresince sebzelerin rengini korumada stabilizör olarak kullanılır.

Magnezyum Hidroksit ağırlığının üçte biri kadar suyu dışarı salabilmesi sebebiyle - yanma geciktirici görevini mükemmel bir şekilde yerine getirmektedir. Kablolarda, kumaşlarda yanma geciktirici özelliğiyle önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu bozunma reaksiyonu endotermiktir. Enerji harcar ve böylece ateşi söndürür. Buharlaşan su, oksijenin ısıl bozunma sonucu oluşan yanıcı gazlarla temas etmesini önler. Geri kalan oksitler katı malzemenin yüzeyinde kalır ve reaksiyona girmeyen koruyucu bir tabaka oluşturur.

Magnezum veya Magnezyum Hidroksit bileşiklerini kullanarak atık su içindeki ağır metallerin çöktürülmesi sağlanır. Halojen içermeyen plastik ve elastomerlerin formülasyonlarında, ilaç sanayisinde ve daha birçok sektörde kullanılır.
Boyada dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır.

Magnezyum hidroksit ile oluşturulmuş yüksek konsantrasyonlu çözeltinin deri ile temas etmesi durumunda kızarıklık, yanma ve kaşıntı gibi etkiler yaptığı görülür. Bu durumlarda kişilerin acilen önlem alması gerekir. Elbette yanlışlıkla yutulması da mide ve yemek borusunda kanamalar meydana gelmesine neden olabiliyor. 

Bu etkilerin yanı sıra seyreltik çözeltisinin ise sindirim sistemi, mide ve yemek borusunda kanamalara sebep olduğunu, derişik çözeltisinin ise mide kanaması, kusma, karın ağrısı, şiddetli kramplar ve ses tellerinde hasar gibi sorunlara yol açtığı görülmektedir. Bu gibi durumlarda acil müdahalenin yapılmaması ölüme neden olabilmektedir.